Krav Maga jest nowoczesnym, praktycznym i sprawdzonym systemem samoobrony i walki wręcz, opracowanym i używanym od 50 lat przez Siły Zbrojne Izraela (IDF), policję, straż graniczną i inne służby – w tym również jednostki specjalne i antyterrorystyczne.

Prosty i maksymalnie skuteczny system opiera się na wzmacnianiu podstawowych odruchów obronnych człowieka. Dzięki logicznie zbudowanej metodzie szkolenia oraz podejściu do samoobrony i walki, umożliwia osiągnąć dobry poziom sprawności w stosunkowo krótkim okresie trenowania również dla osób które nigdy nie ćwiczyły żadnych form walki. Prostota i skuteczność oraz realistyczne szkolenia podejmowania właściwych decyzji w stresie spowodowały jego rosnącą popularność w sferze cywilnej – zarówno w treningach osób młodszych, jak i starszych, a także dziewcząt i pań o dowolnej kondycji fizycznej.

Techniki samoobrony Krav Maga przygotowują osobę również przeciw atakom, gdy agresorzy są uzbrojeni w pałkę, nóż , pistolet lub innego rodzaju broń.

Techniki obronne i podstawy Krav Maga zawierają proste i naturalne ruchy, które są bardzo efektywne i łatwe do nauki. Studenci są uczeni stosować te podstawy i techniki w rozmaitych sytuacjach, od ciemnego otoczenia, do pozycji siedzącej albo leżącej, lub przy innego rodzaju ograniczeniach. Poza tym Krav Maga zajmuje się walką wręcz, która składa się na elementy takie jak ataki, obrony, timing (wybór odpowiedniego momentu do ataku), udawania, taktyka, poruszanie się i obserwacja, oraz psychologiczne i umysłowe aspekty związane z przetrwaniem gwałtownego ataku.

Oryginalny program fizycznego przygotowania i samoobrony izraelskiego wojska został opisany przez pułkownika Davida Ben-Ashera, byłego szefa wyszkolenia walki wręcz i wychowania fizycznego sił zbrojnych Izraela (Israel Defense Forces) w książce „FIGHTING FIT” wydanej w 1983 roku. W przedmowie autor w pierwszej kolejności składa podziękowania Imiemu Lichtenfeldowi oraz Shayke Barakowi (jeden z najbliższych przyjaciół Imiego). Na okładce książki i na zdjęciach z technikami widnieją Eli Avigzar i Rafi Algrisi – obaj byli szefami wyszkolenia fizycznego w wojsku izraelskim. Choć w samej książce czasami można znaleźć obrazki, które przywołują uśmiech na twarzy osoby nawet niezbyt doświadczonej w sztukach walki, to po uważnym zbadaniu całej zawartości możemy odkryć myśl przewodnią twórców programu fizycznego przygotowania armii izraelskiej. Wprawione oko może zauważyć, że pierwotny system zawierał nieco powyżej 60 technik (a nie kilkaset) i był przygotowany na około 200 godzin zajęć. Doświadczeni przez wojny szkoleniowcy nowo powstałych sił zbrojnych Izraela nie próbowali „ulepszać” i „poprawiać” starych technik, ponieważ z autopsji znali zasady działania ludzkiego organizmu, gdy walka toczy się o życie lub śmierć. Z tego założenia wyszliśmy, gdy na bazie starych podręczników budowaliśmy nasz system szkoleniowy zwany Classic Krav Maga.